Aktywność i wypoczynek w sezonie jesienno – zimowym w Andaluzji

Wyjątkowy klimat, łagodna pogoda z temperaturami pozwalającymi się rozkoszować naturą przebywaniem na zewnątrz przez długi czas, powoduje, że Andaluzja jest bardzo często odwiedzanym rejonem Hiszpanii.

Obszar ten charakteryzuje klimat podzwrotnikowy morski, z umiarkowanymi i niezmieniającymi się diametralnie temperaturami. Lata są gorące i raczej suche, a zimy ciepłe i w tym okresie czasu można się spodziewać większych ilości opadów deszczu.

Dzięki ponad 300 słonecznym dniom w przeciągu całego roku, Andaluzyjskie plaże są zapełnione niemal przez cały rok. Październik, listopad czy nawet grudzień są ulubionymi miesiącami na pobyt w Hiszpanii wśród turystów przybywających z państw części północnej Europy.

Dla tych, którzy nie lubią upałów, jesień i zima z 20°C lub więcej, jest idealną porą roku na rozkoszowanie się słońcem i plażami, które nie są już tak zapełnione jak w wiosennych oraz letnich miesiącach. W takich warunkach spokojnie można nadal korzystać z pięknej, ciepłej pogody, wypocząć i jednocześnie uniknąć tłumów tak typowych w sezonie turystycznym.

Plaże w Andaluzji

Najbardziej znane plaże to te ulokowane w rejonie Malagi, Nerji, Almerii i Taryfy. Plaża Capo de Gata (Almeria), to jedna z najpiękniejszych plaż w tym rejonie. Poza tym warto odwiedzić i zakosztować uroków takich plaż jak: plaża de Burriana (Nerja),  plaża de Bolonia (Tarifa), plaża de los muertos (Carboneros), plażę Penon del Cuervo, Malagueta, Torreblanca czy Malapesquea w okolicy Malagi i Marbelli. Można by wymieniać godzinami. Łącznie na ponad 163 km wybrzeża znajduje się ponad 100 plaż. Całe wybrzeże nazywa się Costa del Sol, czyli słoneczne wybrzeże.

Dodatkowo przepiękne widoki, zróżnicowanie terenu, urocze miasta, miasteczka i małe miejscowości, które są rozproszone po całym południowym rejonie Hiszpanii, dodają atrakcji Andaluzji.

Wystarczy wspomnieć o Maladze, Granadzie, Nerji, czy Antequerze i każdy ma ochotę spakować się jak najszybciej i w jednej chwili przetransportować się do jednej z powyżej wymienionych miejscowości; a najlepiej do wszystkich na raz.

W sumie dostać się do Andaluzji jest bardzo łatwo. Dzięki kilku lotniskom, które znajdują się w tym rejonie Hiszpanii, można spokojnie wybrać taki lot, który nam odpowiada czasowo lub cenowo. Można też wybrać ofertę biur podróży, na przykad Itaka, które zadbają o cały serwis i pakiet atrakcji i nie musieć się już martwić o nic więcej.

I tak na przykład można polecieć do Sewilli, Malagi czy Granady. Wszystkie miasta mają bardzo dobre połączenia ze sobą. Dzięki niewielkiej odległości między nimi można z łatwości się przemieszczać i wybrać miasto, region, które nam bardziej odpowiada i które zapewnia nam atrakcje, z których chcemy skorzystać podczas naszych wakacji.

Bo prawda jest taka, że Andaluzja ma do zaoferowania bardzo dużo.

Tak ogromna różnorodność natury i kultury. Bliskość morza i gór daje możliwość korzystania z atrakcji  przez cały rok.

Atrakcje górskie

Poza wspomnianymi powyżej plażami, ta część Hiszpanii wyposażona jest dodatkowo w niezwykle ważną i tak bardzo przez wielu uwielbianą, piękną i majestatyczną atrakcję, jaką są góry.

I to nie góry takie zwyczajne, ale takie, które mają trzeci, co do wielkości szczyt górski w Europie;  Maulhacen (3 479 m n.p.m.). Poza nim ten masyw górski posiada dodatkowo 14 szczytów, które wznoszą się ponad 3000 m n.p.m.

Całe to imponujące pasmo górskie nazywa się Sierra Nevada. Czasem używana jest również druga nazwa; Sulays, która wywodzi się z kultury muzułmańskiej, której ogromny wpływ widoczny jest niema na każdym kroku w tym rejonie).

Sierra Nevada wzbudza ogromne zainteresowanie. Jej pokryte śniegiem przez cały rok, wysokie szczyty górskie stają się częstym celem wizyt wśród amatorów wspinaczek wysokogórskich, fotografów i pasjonatów sportów zimowych.

Sierra Nevada to również jeden z najbardziej południowych narciarskich kurortów.

I tak dzięki bliskości morza śródziemnego i masywów górskich możemy w bardzo krótkim czasie zakosztować zarówno atrakcji letnich jak i zimowych.

Sierra Nevada jest jedynym kurortem narciarskim w Andaluzji, ulokowany zaledwie 30 km od pięknego miasta Granada

Ten region to również imponujący park Narodowy z licznymi szlakami turystycznymi, które cieszą się największą popularnością w sezonie wiosennym i jesiennym. Magia kolorów, zmieniającą się natura, rozkwitające kwiaty lub przeobrażające się jesienne liście robią ogromne wrażenie. Warto choć raz zasmakować tego doświadczenia. Polecam i jestem pewna, że pozostanie w wspomnieniach na bardzo długi czas.

Ten obszar to od 1986 roku Rezerwat Biosfery UNESCO, a od 1999 roku Park Narodowy. To niezwykle atrakcyjne miejsce dla tych, którzy lubią wspinaczki wysokogórskie, jazdę konna czy rowerowe górskie wycieczki. Wszystko to znajdziecie właśnie tam.

A kiedy nadchodzi późna jesień rozpoczyna się czas tak wyczekiwany przez amatorów sportów zimowych.W zależności od opadów śniegu i przygotowania stoków, sezon narciarski rozpoczyna się mniej więcej w okolicach końca listopada, początku grudnia. Ciągnie się natomiast aż do przełomu kwietnia/maja.

Ten obszar to istny raj dla fanów atrakcji śnieżnych.

Doskonałe przygotowanie pod względem noclegowym; liczne hotele, hostele, pensjonaty czy mniejsze, bardziej lokalne formy zakwaterowania na sezon zimowy przyciągają tłumy chętnych zakosztowania szaleństw zimowych; narciarskich czy snowboardowych. Ten rejon ponoć zapewnia idealne warunki rekreacyjno-wypoczynkowe. Jest tez uznawany za jedno z najlepiej wyposażonych i zapewniających różnorodność atrakcji i wydarzeń kurortów narciarskich w Hiszpanii. Słynie też z niezwykle aktywnego życia nocnego. Hiszpania i Hiszpanie są znani z zamiłowania do późnych kolacji i długiego biesiadowania oraz celebrowania wszystkiego, co tylko możliwe. Ci, którzy chcą tego doświadczyć z pewnością będą mieli ku temu okazję również w kurorcie narciarskim.

Cały sezon narciarski cieszy się niezwykłą popularnością i jest przez wielu bardzo wyczekiwany jako dodatkowa atrakcja lub odskocznia i odpoczynek po upalnym lecie. Obszar ten posiada łącznie 84 km tras zjazdowych, niektóre usytułowane na ponad 2000 m n.p.m.

Ze względu na swą popularność zapewne lepiej trochę wcześniej zaplanować swój pobyt; zarezerwować miejsca noclegowe i zadbać o potrzebny ekwipunek potrzebny do sportów zimowych.

Ostatni tydzień lutego to w tym rejonie Hiszpanii okres przypadający na zimowe ferie, w tym czasie z pewnością większość miejsc jest zarezerwowanych przez duże grupy szkolne, oraz całe rodziny, które wykorzystują ten czas na odwiedzenie kurortów narciarskich. W tym okresie czasu możemy tez się spodziewać najbardziej wypełnionych stoków, licznych kolejek i prawdopodobnie dużo większych cen za noclegi, posiłki i inne atrakcje. Zanim więc zaplanujecie swój wyjazd rozważcie ten fakt uważnie.

Do Sierra Nevada najłatwiej się dostać z dwóch miast: Granada oraz Malaga. Z lotniska w Granadzie na miejsce jedzie się około godziny, z Malagi natomiast dwa razy dłużej. Jednak lotnisko w Granadzie nie obsługuję zbyt dużej ilości lotów, zdecydowanie łatwiej znaleźć loty do Malagi i to z większości miast całej Europy.

Granada

Dla tych, którzy zapragną odpocząć od sportów zimowych lub zakosztować czegoś nowego, zobaczyć nowe miejsce i zapoznać się z lokalną kulturą dodatkową zachętą może być bliskość przepięknego i pewnie i pewnie dla większości osób słynnego miasta Granada. Kurort Sierra Nevada znajduję się w bardzo niewielkiej odległości, bo zaledwie 30 km.

Granada to takie miasto, które od pierwszych chwil przykuwa uwagę i zapada na zawsze głęboko w pamięć.

Może ze względu na swoją niezwykle bogatą historię, mieszankę kulturową, która ja uformowała. A może zupełnie coś innego, taki jej najzwyklejszy czar.

Z pewnością niezaprzeczalne jest, że w mieście tym odnaleźć można wiele znaków, budynków świadczących o bogatej i skomplikowanej historii.

Początkowo Granada znana była pod nazwą Elvira. Przez jakiś czas była pod panowaniem Rzymian, Greków, a następnie przez Arabów. Ta spora mieszanka kulturowa wywarła ogromny wpływ na dzisiejszy obraz Granady.

Na niemal każdym kroku napotykamy symbole, ornamenty, przepiękne zdobienia, które zarówno dodają uroku miastu jak i wprowadzają nas w stan zadumy nad zawiłymi losami ludzkości.

W Hiszpanii jest znane powiedzenie: Kto nie widział, ten niczego nie widział.

Faktycznie pomimo niezbyt dużej powierzchni, 88 km², w Granadzie ciężko się nudzić. Ilość atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia jest bardzo imponująca.

Po pierwsze najbardziej znana Alhambra, zabytkowa twierdza mauretańska, od 1984 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Na jej obszarze znajdują się liczne komnaty, bogato udekorowane sale, arkadowe zdobienia, barwne malowidła i ornamentowe zdobienia.

Wstęp na teren jest bezpłatny, jeśli jednak chce się zobaczyć wszystkie sale muzealne, pałacowe trzeba wcześniej zakupić bilet.

Kolejną niezwykła atrakcją Granady jest stara, zabytkowa dzielnica z widocznymi wpływami kultury mauretańskiej. Charakterystyczną dla niej są liczne, wąskie uliczki z pomalowanymi na biało budynkami. Warto zawitać na plac San Nicolas, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Alhambrę oraz majestatycznie wznoszące się zaśnieżone szczyty Sierra Nevady.

Kolejny etap wycieczki po mieście to zdecydowanie Sacromonte, tradycyjna dzielnica Granady. Najbardziej malownicza ze wszystkich dzielnic tego miasta, słynna z licznych jaskiń, które są zamieszkałe przez społeczność lokalną, a także wielu podróżników i tych, którzy lubią prosty i artystyczny styl życia.

Przechadzając się po starym mieście Granady na niemal każdym kroku widoczne są liczne kafejki, restauracje i małe sklepiki w stylu arabskim.

Jeśli ktoś ma ochotę zakosztować kuchni orientalnej, to właśnie tam ma ku temu idealną okazję. Dekoracje, atmosfera, poezja smaków i zapachów to istna rozkosz dla ciała i duszy.

Zakochać się w Granadzie jest bardzo łatwo. To miasto, które każdego spowalnia, wprowadza w atmosferę romantyczną, melancholijną. To dobre miejsce na odpoczynek od pośpiechu i zagubienia w wirze życia.

Taka odskocznia od na przykład szaleństw narciarskich.

Jeśli chcemy do nich wrócić, zawsze można, bo Sierra Nevada ze swymi stokami narciarskimi zawsze czeka na swych amatorów atrakcji zimowych.

Jeśli jednak chcemy zakosztować kolejnych wrażeń, a niedalekiej odległości od Granady znajdują się kolejne miejsca warte zobaczenia.

Przesuwając sie w dół w stronę wybrzeża, można dotrzeć do rejonu zwanego Alpujarra. Najdłużej zasiedlonego obszaru przez ludność muzułmańską, jej ślad odnaleźć można w białych miasteczkach rozsianych po tej górzystej krainie.

Kolejnym etapem wędrówki po Andaluzji może być Nerja ze swymi wspaniałymi plażami, jaskiniami i urokliwymi zakątkami rozproszonymi po całym mieście. W jej sąsiedztwie ulokowała się niewielka miejscowość zwana Frigiliana, charakterystyczna ze swych białych domków usadowionych przy krętych uliczkach wspinających się w stronę gór.

Malaga

Potem powoli przesuwając się po wybrzeżu można wrócić do Malagi. I tak w bardzo krótkim czasie dane nam będzie zakosztować zarówno górskich jak i wodnych atrakcji.

Malaga jest stolicą Costa del Sol i szóstym co do wielkości miastem Hiszpanii.

Z Malagi jest zaledwie 130 km do Afryki, jest to też doskonałe miejsce wypadowe do wielu ciekawych miejsc w jej okolicy. Dzięki lotnisku, które znajduje się na obrzeżach miastach, bardzo łatwo można sie tu dostać. Z lotniska do centrum jeździ pociąg, cały czas przejazdu to zaledwie 8 minut. W miarę niewielki rozmiar miasta powoduje, że można je spokojnie zwiedzać, bez pośpiechu. Zobaczyć wiele, a przy tym znależć czas również na odpoczynek i posmakowanie lokalnej kuchni; na temat której rozpisywać się nie będę, bo to temat na kolejny odrębny wpis.

To co wielu sobie bardzo ceni przyjeżdzając do Malagi to fakt, że plaże znajdują się w samym mieście. Oczywiście te najpiękniejsze, sa dużo dalej ale te na które można się dostać udając na spacer również są całkiem ładne.

Poza delektowaniem się pięknymi plażami warto również zawitać do miasta. Zobaczyć Alcazabę; pałacową fortyfikację, połączoną z zamkiem Gibralfaro oraz ruinami teatru rzymskiego. Chyba nikomu nie trzeba mówić kim był Pablo Ruis Picasso. Ale pewnie nie wszyscy wiedzą, że ten hiszpański malarz, rzeźbiarz, twórca nurtu zwanego kubizmem urodził się właśnie w Maladze. W mieście znajdują się dwa obiekty związane z życiem i twórczością tego znanego na całym świecie wielkiego artysty. Jedno to muzeum znajdujące się w domu, w którym się urodzil w 1881 roku na rogu placu se la Merced. Drugi obiekt to muzeum Picasso, które zostało ulokowane w przepieknym, bardzo ważnym pod względem kulturowym i historycznym pałacu Buenavista. Budynek ten powstał w 16 wieku i został odbudowany na ruinach pałacu Nasrid.

Poza tym jak wszędzie, poprostu warto się przejść uliczkami starego miasta, odwiedzić podwórza, które udekorowane są licznymi ornamentami, ceramicznymi zdobieniami. Na każdym kroku podobnie jak w Granadzie widoczny jest wpływ bogatej i skomlikowanej historii związanej z rzymskim oraz islamskim panowaniem.

Malaga to doskonałe miasto na wypoczynek, miejsce wypadowe, idealne połaczenie dla tych, którzy nie mogą się zdecydować i lubią dwa w jednym, zarówno morze jak i góry.

Zaufajcie mi, wiem co mówię. Pisząc ten tekst byłam w Maladze, mieście, w którym mam szczęscie mieszkać.

Siedziałam w moim ulubionym miejscu, nad morzem z widokiem na przepiekne góry w otoczeniu palm wśród których fruwają małę, zielone papużki.

Bo tak właśnie tutaj jest, w Maladze, gdzie dwa niezwykle potężne dzieła natury spotykają się w jednym miejscu. W tej części Hiszpanii, każdy znajdzie coś dla siebie, to raj zarówno dla miłośników kąpieli słonecznych jak i pasjonatów przeróżnych form atrakcji górskich. Dodatkowo wyjątkowo łagodny klimat z ponad 300 dniami słonecznymi pozwala na korzystanie i ciszenie się piękną pogodą i tym wszystkim co nam oferuje Andaluzja przez cały rok.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s