Georgia / Gruzja – podsumowanie / lista awaryjna

GEORGIA TRIP

Gruzja to kraj, który ostatnio cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów.
Pod koniec zeszłego roku sama postanowiłam sprawdzić co wszystkich tam ciągnie.
Spędziłam tam dwa tygodnie. Całą trase przejechałam autostopem i prawie wszystkie noce, poza jedną spędziłam z couchsurfingu.

Georgia it’s a very popular travel destination recently. On the end of the last year I went on a two weeks trip to check what is so magic in this country that so many people want to see it. The whole trip I did by hitchhiking and using couchsurfing.

Map of Georgia

JAK SIĘ DOSTAĆ / HOW TO GO:

Najłatwiej i najtaniej można się dostać samolotem liniami wizzair. Co chwilę pojawiają się kolejne oferty cenowe. Loty z Polski w dwie strony sa czasem nawet za 200 zł.

The easiest way is to fly to Georgia. The cheapest air company is wizzair. There are very often offers with price 50 euro return ticket from Poland to Georgia

go

JAK SIĘ PRZEMIESZCZAĆ PO KRAJU / HOW TO TRAVEL IN THE COUNTRY:

Gruzja to stosunkowo niewielki kraj. Z Batumi (najbardziej na zachód położonym mieście) do Lagodekhi ( położonym na wschodzie) jest niewiele ponad 500 km. Odległość miejsc najbardziej wysuniętych na północ do tych na południu to około 200 km. Jeśli chodzi o transport mamy kilka opcji. Część kraju posiada linie kolejowe. Pociągiem możemy się dostać np z Batumi do Tblisi. Cena biletu około 50 zł. Generalnie głównym środkiem transportu sa marszutki. Takie małe busiki, które kursują między miastami.
Ja na transport wybrałam trzecią opcje czyli autostop. Chyba jeszcze nigdzie łapanie stopa nie było tak szybkie i proste. Kierowcy nie tylko zawozili i nawet czasem dokładali kilometrów aby podwieżć w lepsze miejsce ale również zabierali na obiad lub gdy nie mieli za wiele czasu kupowali coś do jedzenia i picia w przydrożnym sklepiku.
Czułam się bezpiecznie choć kierowcy zawsze pytali o status rodzinny, męża, dzieci itp. Dla pewności i spokoju odpowiadałam, że od kilku lat mam męża. Poza tym muszę przyznać, że kierowcy gruzińscy jeżdzą bardzo szybko i łamią wszelkie zasady drogowe. W porównianiu do nich kierowcy tureccy jezdzą bardzo wolno i spokojnie.

Georgia it is quite small country. To get from the farthest to the west city – Batumi to farthest to the east city Lagodekhi it is only appr. 500 km. From north to south it is appr. 200 km. There are a few options to travel in Georgia. There is a train line( by train you can get for example from Batumi to Tblisi) but the most common is use marszutka (lockal small buses). I chose hitchhiking. I think it was the best country to travel that way. Drivers were stopping imidiately, takking for food and drinks. They were also asking a lot of quastions about personal status. To feel more safe I made a story that I am married. In general I think it is quite safe country just drivers are driving very fast and they don’t respect any road rules.

see

CO ZWIEDZAĆ / WHAT TO SEE:

W Gruzji jest wiele do zobaczenia: niesamowite góry, ciekawe, choć w większości bardzo zniszczone miasta i wioski, rejon winiarski.
Ja podczas podróży zwiedziłam głównie południową część kraju. Poniżej podpinam link do wpisów z poszczególnych miejsc, które udało mi się zobaczyć.

In Georgia you can see magical mountains, beautiful wine valleys and interesting cities and villages. I attached link to posts from places that I have been

gruzja-georgia

sleep

GDZIE SPAĆ / WHERE TO SLEEP:
Podobnie jak podczas podróży po Turcji, również w Gruzji przez całą dwutygodniową podróż korzystałama z couchsurfingu. Jedyny raz kiedy spałam w hostelu był w Lagodekhi. Nocleg kosztował 10 euro.

During my whole trip I have been using couchsurfing only ones I stayed in a hostel. The price was 10 euro per night.

food

CO PIĆ, CO JEŚĆ / WHAT TO DRINK, WHAT TO EAT:

Z tego co zaobserwowałam kuchnia gruzińska bazuje głównie na produktach mącznych oraz mięsnych.
Są pierogi, mięso w różnej postaci i dużo, dużo chleba.
Najbardziej znaną potrawą są :
Khinkali – (pierogi w postaci sakiewek) z mięsem lub serem. Khinkali są sporych rozmiarów. Aby je zjeść należy złapać u góry za „sakiewkę” następnie przegryżć ciasto, wypić znajdujący się wewnątrz wywar, a następnie skonsumować resztę.
Ajarian Kawarma – mięso z chili
Khachapuri – placek chleba z serem oraz czasem w zależności od regionu podawane z jajkiem.
Lobio – gęsta zupa z fasoli, orzechów oraz czosnku. Podawan często z kukurydzianym chlebkiem.
Badrijani – oberżyna z orzechami włoskimi
Na deser:
Churchkhela – podłużny deser zrobiony z mieszanki orzechów, mąki. Wszystko zalane syropem z winogron.
Do picia:
Zedazeni – zielony napój
wino gruzińskie
czacha – bardzo mocna gruzińska wódka

words

PRZYDATNE ZWROTY / USEFUL PHRASES :

gamardzoba – dzień dobry – good morning
nachwamdis – do widzenia – good bye
didi madloba – dziękuję – thank you
rogor khar ? – jak się masz – how are you?
aq gaacheret – prosze się tutaj zatrzymać – please stop here
mgzavroba – podróż – travel
ra girs? – ile to kosztuje? – how much is it?
gamardzos – na zdrowie – chears

W Gruzji niestety zbyt wiele osób nie mówi po angielsku. Bardzo sie przydaje przynajmniej podstawowa znajomośc języka rosyjskiego.

In Georgia not many people can speek english. Very useful is at least basic knowledge of russian language

3 komentarze do “Georgia / Gruzja – podsumowanie / lista awaryjna

  • Super !!! Powodzenia i przyjemnej podróży życzę.
   Ja dla świętego sposobu przerobiłam chłopaka na męża 🙂
   Jeżdzdziłam z koleżanką ale i chłopaki chyba nie mają problemu z podróżowaniem autostopem.
   Generalnie ludzie są bardzo pomocni i chętnie dzielą się tym co maja. Na jedzenie zapraszają cały czas i żadne wymówki nie działają. Trzeba jeść i już 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s