Austria – Vienna – wino / wine

Zanim zamieszkałam w Wiedniu nie wiele wiedziałam o austriackich winach. Może kiedyś spróbowałam ale jeśli nawet, to nie zapadły mi zupełnie w pamięć.

Okazuje się jednak, że Austria może się pochwalić bardzo urozmaiconą gamą win.
Na rynku międzynarodowym produkcja ta nie jest zbyt duża, bo zaledwie 1% światowej produkcji ale może właśnie dzięki temu jest bardziej wyjątkowa.

Winnice sę niewielkich rozmiarów, rozproszone i zróżnicowane. Uprawa na niedużą skalę sprawia, że wina są bardziej wyszukane i unikalne.

W Austrii produkuje się w zasadzie wszystkie rodzaje wina; od mocnych czerwonych po lekkie, wytrawne białe. Jednak to tak naprawdę największa część uprawy przypada na krzewy winogron białych. Zajmują one około ¾ całego obszaru upraw winorośli.
Wszyscy mieszkańcy Wiednia, do których zwróciłam się o poradę w wyborze wina polecają właśnie te białe. Najbardziej znane to : Grüner Veltliner, Riesling oraz Sauvignon blanc.

Before I moved to Vienna I had no idea about Austrian wines.
Now I know a bit more. I have tried a lot of them and I found out that Austria has actually quite big variety of wines. It produces around 1% of the world wines but maybe because of they are more special and unique.
In Austria you can find different wines; from strong, red ones up to delicate, white ones.
But everybody that I have asked which wine they would recommend me they said about white wines. The most popular are: Grüner Veltliner, Riesling oraz Sauvignon blanc.

010
011

W niektórych rejonach Austri znajdują się tzw „ Heurige” czyli miejscowe winiarnie, w których można skosztować i kupić lokalne wina. Część z nich oferuje także jedzenie. W tych tradycyjnych, przy stoliku można zamówić jedynie wino, a potrawy zamawiane i serwowane są jedynie w bufecie, który kiedyś był częścia kuchni. Dawniej licencje wydawane były tylko na sprzedaż wina. Z czasem to się zmieniło i te bardziej turystyczne „ Heurige” posiadają obecnie sporą kartę dań.

Dodatkowo Wiedeń to jedyna stolica na Świecie, w której uprawia się winogrona w obrębie miasta. Plantacje można zobaczyć nawet z samego centrum Wiednia. Krzewy winogron zdobią okoliczne wzgórza, Najbardziej znaną częścią miasta, słynną z dużej ilości winiarni jest Grinzing. Wizyta w tej dzielnicy to doskonała okazja na zapoznanie się różnorodnością win jakie oferuje Austria.

Jesień do idelany czas nie tylko na przetestowanie win ale także jest to doskonały moment aby odwiedzić plantacje winogron, które na co dzień nie są dostępne.
We wrześniu, każdego roku można bowiem odwiedzić i pospacerować po części winnic znajdujących się na terenie Wiednia. Gospodarze otwierają bramy na teren swoich posesji, zapraszają na spacer wśród dojrzewających owoców. Po spacerze można usiaść w winiarni lub na terenie winnicy, kupic lampkę wina i delektować się widokiem na Wiedeń, który roztacza się z okolicznych wzgórz. Podczas zwiedzania można też zaglądnąć do piwnic w których przetrzymuje się gotowe wina, kupić lokalne produkty, zjeść miejscowe specjały, a przede wszyskim spróbować różne rodzaje wina. Wydarzenie to cieszy się ogromną popularności. Informacje o datach oraz dokładnym przebiegu tras pojawiają się w informacjach turystycznych oraz na stronie internetowej http://www.wien.info/en.

The best place to try wines are „ Heurige”- small taverns where local wine is served. In those places apart of tasting them you can also buy them and see how they are stored.
Additionally Vienna is the only capital where grapes are grown inside in the city.
You can see them even from the city centre.
.

Autumn is the best time not only to try local wines but also it is the best time to visit vine yards which are not accessible every day.
Every September, for a few days everybody is welcome in some private vine yards in Vienna.
Those places are located on several hills around the city.
After a walk in the fields it is nice to rest in one of the wine places and enjoy the view of the capital of Austria. More info about days and routes you can find on this website http://www.wien.info/en

008
002
009
012
014
006

8 komentarzy do “Austria – Vienna – wino / wine

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s