Grecja – Saloniki

Saloniki to miasto, które w przeciągu ostatnich 4 lat odwiedziłam 8 razy. Miałam okazje je podziwiać w letnim, wiosennym i zimowym wydaniu.
Przy pierwszym spotkaniu może nie wydawać się zbyt piękne. Chce byśmy troche poszperali, poszukali, a wtedy w nagrodę pokaże swoje ukryte skarby. Kościoły w stylu bizantyjskim, ruiny porozrzucane niemal po całym mieście, stare kamienice, ciekawe uliczki z najfajniejszymi knajpami jakie do tej pory miałam okazje odwiedzić i wiele wiele innych atrakcji.

28
19
011

Saloniki ( oryginalna nazwa Thessaloniki) to drugie co do wielkości miasto w Grecji. Zostało założone przez króla Cassandra, który nadał mu imię na cześć swojej żony – Thessalonike.
Thessalonike była też córką sławnego króla Philippa II oraz siostrą Aleksandra Wielkiego.

6

W 1917 r. w mieście wybuchł pożar, który wspomagany wiatrem Vardaris dość szybko roprzestrzenił się, niszcząc niemal wszystkie napotkane budynki starego miasta.
Plan odbudowy był bardzo ambitny, miały powstać piękne budynki takie jak możemy podziwiać na ulicy Aristotelous. Tak się jednak nie stało i w mieście powstała prosta i dosyć ciasno rozlokowana zabudowa.

14

To niektóre z atrakcji turystycznych warte zobaczenia :

2
3

Biała wieża ( Lefkos Pyrgos ) – pozostałość po starych murach obronnych. Obecnie znajduję się tam muzeum z tarasem widokowym na dachu.

43

Kamara ( łuk Galeriusza ) – powstał na pamiątkę zwycięstwa nad Persami

005

Bizantyjskie kościoły : np ( ag. Sofia, ag.Dimitrios )

23
33

Liczne ruiny : pałac Galeriusza, targ romański

Nad miastem, na wzgórzu znajduje się Eptapirio (siedem wież) od 1890 r. mieściło się tam więzienie. Obecnie są tam głównie ruiny.

42

Kierując się w stronę południową dotrzemy do morza, pływać się tam nie da, ale można się wybrać na spacer promenadą.

1
7
8

Reklamy

6 thoughts on “Grecja – Saloniki

  1. Kasiu bardzo ładne to miasto… kiedyś ode mnie miałam lot właśnie tam, ale niestety usunęli a chciałam sobie tam polecieć, bo w sumie nie daleko leży Meteora, a to miejsce chciałabym zobaczyć bardzo. Zdjęcie z targowiska ma klimat!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s